Publikováno

Retro Expres Slovenskem 2023

V termínu 4.5 – 8.5 proběhl náš 2. ročník Retro expresu Slovenskem.

Vše započalo v Praze na Smíchově, kde byl vlak přistaven pro noční návoz až do Vrútek. Toho se ujala elektrická lokomotiva 110.021 od společnosti Wynx Pool s.r.o.

První den jsme ve Vrútkách započali jízdu Slovenskem s Bardotkou 749.247 – následovala jízda přes Hornou Štubňu, Kremnicu, Hronskou Dúbravu, Zvolen, Lučenec, Plešivec a až do cílové stanice Muráň, kde proběhl první nocleh. Během dne jsme uspořádali několik fotozastávek.

Muráň, 5. 5. 2023

Druhý den byl hodně lokálkový. Z Muráně jsme vyrazili směr Dobšiná, poté jsme zamířili na další lokálku, jejíž cílem byly Slavošovce. Po otočce jsme pokračovali na Medzev, kterým jsme brouzdání lokálek pro tento den ukončili. Z Medzeva jsme již do Košic spěchali, jelikož nás čekala účast na košické Rušňoparádě, kde se s ostatními vozidly od našeho vlaku představila 749.247 od Východočeské dráhy. Po skončení Rušnoparády jsme vyrazili noční expresní jízdou do Humenného. V Košicích v ten večer několika cestujícím ujel poslední vlak, a my je tedy s sebou vzali a svezli do svých destinací!

Dobšiná, 6. 5. 2023

Třetí den jsme vyrazili z Humenného na nejvýchodnější bod našeho zájezdu – Stakčín. Poté jsme zamířili přes Humenné do Vranova nad Topľou, kde jsme po obratu vjeli na naši dlouho očekávanou trať 192 vedoucí do Trebišova. Tato trať je 20 let bez osobní dopravy a my jsme naši jízdou zajisté vzbudili v širokém okolí značný rozruch! Od Trebišova jsme pokračovali po dvojkolejném koridoru až do Margecan, kde proběhlo rychlé oběhnutí soupravy a vlak byl připraven vyjet do Slovenského ráje! Cílovou stanicí byla Dobšinská Ľadová Jaskyňa, název vypovídá, že v této stanici byla opravdu ledová kosa!

Vranov nad Topľou, 7. 5. 2023

Poslední čtvrtý den jsme začali ranní vyhlídkovou fotojízdou Slovenským Rájem úsekem Dobšinká Ľadová Jaskyňa – Telgárt – Červená Skala a zpět. Na této trase byla spousta krásných míst, kde náš vlak zachytit. Nejzajímavější byl Chmarošský viadukt, telgártská smyčka či tunel. Po druhém odjezdu z Dobšinkej Ľadovej Jaskyne jsme již pokračovali dolů až do Banské Bystrice, kde následovala delší pauza, které jsme využili pro společné focení s vlakem. Na záběr jsme se téměř nevešli!

Banská Bystrica, 8. 5. 2023. Autor fotografie: Luboš Hradlař

Po úvrati jsme vyjeli na trať s největším počtem tunelů a také velkým stoupáním. Velmi úchvatné jsou zde i velkorysé traťové oblouky! Po vynoření z této tratě jsme se opět vyskytli na dvojkolejce z Horné Štubni do Vrútek, kde činnost Bardotky skončila a do čela se postavila Žehlička, která nás odvezla po koridoru až do Prahy.

Akce se zúčastnilo přes 100 lidí, kterým moc děkujeme! Velké poděkování taktéž patří vlakové posádce, strojvedoucím, dispečerům, pilotovi a také všem výpravčím na stanici!

Doufáme, že další ročník bude ve stejně dobrém duchu, jako letošní!

Fotografie a reportáže k této akci